Foto emocionuese: Nënëlokja këndon Jasin te varri dëshmorit të Koshares, Shpëtim Bojku

Published on :

Kjo fotografia ka ngjallur emocione në mbarë trojet shqiptare. Aty vërehet nënëlokja në borë, duke lexuar lutje te varri i Shpëtim Bojkut, njërit prej dëshmorëve të Koshares, shkruan KumanovaSot. Shpëtim Bojku ishte pjesëtar i Brigadës 138 “Agim Ramadani “ dhe ra ne betejën e lavdishme te Koshares. Shpëtimi ishte ushtare i rrepte dhe guximtar që […]

Rrëfimi rrëqethës i babait: Djali më vdiq si Florenc Beqiraj, në një burg në Francë. Ja si ma dhanë lajmin…

Published on :

Gjatë ceremonisë së varrimit të Florenc Beqirajt sot në Shkodër, ishte edhe Man Sinani nga Lezha. “Mu kujtua djali im Klaudiani…vdiq si Florenci në Maj të këtij viti dhe sot e kësaj dite nuk di se çfarë ma gjeti djalin”, thotë ai në një rrëfim të gjatë për Opinion.al, që ka për synim të sensibilizojë […]

Kryeministri Haradinaj komenton për herë të parë aksionin me kravata, ja çfarë thotë

Published on :

Ndonëse nuk pati paralajmërim për rritje pagash nga Qeveria për vetën, përfshirë edhe kryeministrin Haradinaj, një gjë e tillë vendit i erdhi si bumerang. Pati kritika të shumë në drejtim të Qeverisë, e personalisht ndaj kreut të ekzekutivit, Ramush Haradinajt, mirëpo ky i fundit asnjëherë nuk u spraps ndaj këtij vendimi, bile vazhdon të qëndroi […]

Prifti nga Kosova i quan serbët vëllezër dhe i vjen keq që Millosheviçi nuk vrau më shumë shqiptar

Published on :

Një tjetër prift mallkon xhelatin e Ballkanit, Slobodan Milloshevicin që nuk i vrau miliona muslimanë shqiptarë. Është Don Shan Prifti – Zefi nga Malisheva i cili ka shprehur mllefin e tij ndaj muslimanëve shqiptarë të Kosovës, të cilët i konsideron se janë turq. Ai në një ndër komentet e tij në Facebook ka shkruar: “Faj […]

Ministrja serbe e Drejtësisë: Në janar nis gjykimi për ish-pjesëtarët e UÇK-së

Published on :

Ministrja serbe e Drejtësisë Nela Kuburovic tha të martën se beson se, aktakuza e parë nga Gjykata Speciale do të publikohet në fillim të vitit të ardhshëm kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo tha gjatë një vizite në Komisionin për Persona të Zhdukur se Serbia ka ofruar një dokumentacion të madh për Gjykatën […]

“Qeveria e komandanteve do ‘digjet’ dhe atë shumë keq e rëndë”

Published on :

“Qeveria e tanishme ndryshe mund të quhet Qeveria e së Keqes së Popullit të Kosovës apo “Qeveria e Hajdutistanit” të Kosovës. Vetëm udhëheqësit që ia duan të mirën vetes e jo shtetit veprojnë në këtë mënyrë me Demarkacionin me Malin e Zi. Historia Politike nuk do mend që politikanët me veprime korruptive të kenë jetëgjatësi, […]

Vdes aktivistja e Vetëvendosjes

Published on :

Aktivistja e Lëvizjes Vetëvendosje, Valbona Zhubi ka ndërruar jetë. Deputetja e kësaj partie, Albulena Haxhiu i ka shprehur ngushëllime familjes Zhubi. “Paska ndërruar jetë aktivistja Valbona Zhubi. Valbona ishte grua e fortë, shoqe e mirë dhe aktiviste e dalluar. Ajo nuk u ndalë asnjëherë, pavarësisht gjendjes shëndetësore”. “Ngushëllime familjarëve dhe aktivistëve të Qendrës së Gjakovës. […]

27 vjeçari që mbeti në karrocë nga plumbi qorr, ka një porosi për Kryeministrin

Published on :

“Jo normale, nuk është më gjuajt pa lidhje me armë dhe me marr në qafë dike, por nuk po dua të flas për fjalët që i ka thënë kryeministri. Ai mundet mi pas përshtypjet e veta, por unë them se asnjë njeri normal nuk duhet të gjuaj me armë dhe ta merr dike në qafë […]

Vetëm ky person e di se kush do të arrestohet nga Gjykata Speciale

Published on :

Prokurori Special i Zyrës së Prokurorisë Speciale të Kosovës, amerikani David Schwendiman, është i vetmi që është në dijeni për personat të cilët do të akuzohen për krime lufte nga Gjykata Speciale. Kështu të paktën ka konfirmuar për “Indeksonline”, avokati Tomë Gashi. Sipas tij, emrat e disa funksionarëve të lartë që janë përfolur këtyre ditëve […]

Një muaj pas vizitës atje, Thaçi del në gazetat kanadeze si njeri i dyshuar për krime (FOTO)

Published on :

Në një editorial të shkruar nga redaktori i revistës “Esprit De Corps”, Scott Taylor, të publikuar në gazetën kanadeze “The Hill Times”, theksohej se “Hashim Thaçi është një kriminel dhe bandit”, teksa autori reagonte ndaj komenteve të Thaçit ku akuzonte Rusinë për “lajme të rrejshme dhe sulm” ndaj Kanadasë. Disa javë pasi vizitoi Kanadanë, mediat […]