Reçeta “qytetare” e Zaevit, tani mbi kurriz të VMRO’së

Published on :

Arsim ZEKOLLI Lojera ne vijim e siper meskine e Zoran Zaev, tani po shenon etapen e re, dhe te pritur, te transformimeve manipulative te LSDM’së. Angazhimi i vrullshem i ish-kuadrove te VMRO-DPMNE’së (si Filipce, Dimitrov, Vangelov, Angjusev), s’eshte ceshtje rasti, por, tentative e Zaevit qe te forcoj pershtypjen e tij te nacionalisti maqedonas, para maqedonasve. […]

Mërgimtari i përmalluar kumanovar gëzohet kur e sheh autobusin nga Nakushtaku në Bernë të Zvicrës

Published on :

“Kur e pashë autobusin nga Nakushtaku mu dok sikur e pashë krej Kumanovën”. Kështu ka shkruar një mërgimtar kumanovar që jeton në Zvicërr, por që tre vitet e fundit nuk ka pasur rastin të vijë në vendlindje. Rastësisht duke shetitur nëpër kryqytetin zviceran ai ka vërejtur autobusin nga Kumanova, respektivisht nga fshati Nakushtak i Likovës. […]

U lirua nga burgu kumanovari Vukas Seferi

Published on :

Sot u liruan nga burgu VUKAS Seferi dhe Zija Asani. “Flm Allahut i kofshim fal per cd send . Gjithve shokëve nga zemra ju dëshiroj LIRIM sa më parë nga aty ku i lash. Liri gjithveeeeeeeeee. Ju Pershendes”, ka shkruar pas daljes nga burgu, Fatmir Seferi i njohur si Vukasi, shkruan KumanovaSot.

Zyrtarë të BDI-së kërkojnë ndihmën e mediumeve: Bëni presion Ali Ahmetit, ka pranuar emërtim sllav për Maqedoninë!

Published on :

Zyrtarë të BDI-së, të cilët dëshirojnë të mbeten anonimë, kërkojnë ndihmën e mediumeve. Të alarmuar si asnjëherë më parë, ata kërkojnë ndihmën e mediumeve “për të ndalur Ali Ahmetin të bëjë edhe një hap të dëmshëm kundër shqiptarëve”. “Ali Ahmeti ka pranuar që emri i Maqedonisë të jetë në gjuhën maqedonase, ose siç themi ne […]

Zgjerohet LSDM e Likovës, një grup intelektualësh së shpejti takohen me Zaevin

Published on :

Një politikolog i ri nga Likova pritet që javën e ardhshme të takohet me kryeministrin Zoran Zaev. Ai veç tjerasht perfaqëson dhe një grup të diplomuarve të mirefilltë. “Janë të rinj qe kohën e fundit funksionarët e BDI-se se deges se Likoves dhe Kumanoves, i kanë lënë anash duke vepruar në mënyrë të nepotizmit, partizimit, […]

Drejtori i fondit pensionalo-invalidor bën 15 punësime, nuk përfill kreun e BDI-së gjatë zgjedhjes së kuadrove?

Published on :

Në fondin pensionalo invalidor të Maqedonisë janë punësuar 15 shqiptarë. Punësimet janë bë nga drejtori i Fondit, Shaip Zendeli. Ai akuzohet në parti se ka bë përzgjedhjen e kuadrove kokë më vete, pa respektuar kirearkinë partiake në BDI, e madje duke mos konsultuar as zv/kryeministrin Hazbi Lika. Ai akuzohet se gjatë përzgjedhjes nuk ka mbajtur […]

“Luftë” në BDI për biznesin fitimprurës, ja për çka bëhet fjalë!

Published on :

Së shpejti pritet të skadojnë licencat e autoshkollave që kanë të drejtë për realizimin e testimeve për qytetarët që duan të pajisen me patentë shoferi, thonë burime partiake. Sipas tyre, bëhet fjalë për “biznes” mjaft fitimprurës, që ka ngjallur një “luftë” të vërtetë në brenda lobeve të ndryshme në radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, […]

Rrëfimi Nuses Shqiptare, U shita për 1 mijë euro në Maqedoni jam e lumtur..(Video)

Published on :

Raportohet se mbi 500 vajza janë martuar nga Shqipëria në Maqedoni vetëm në 10 vjetët e fundit dhe ato janë të martuara kryesisht në fshatra shumë të varfëra të Maqedonisë. Madje, në këtë reportazh thuhet se nuset “shiten” prej 500 deri në 1 mijë euro në Maqedoni. “Jam i kënaqur me jetën që bëj këtu […]

Mediumet e Tiranës: Forca të mëdha policore po e ruajnë Ali Ahmetin nga shqiptarët në Sheshin Skënderbeu

Published on :

Forca të mëdha policore janë koncentruar në Sheshin Skënderbeu, ku pritet ardhja e kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti dhe përfaqësuesve të kësaj partie. Policia po e ruan Ahmetin nga mllefi eventual i shqiptarëve, për shkak të shumë vrasjeve që ndodhën gjatë qeverisjes VMRO-BDI. Edhe pse sa ishte BDI në pushtet u vranë shumë ish pjesëtarë […]